בדיקות לפני הכניסה להריון

 

"אני כל כך רוצה להיכנס להריון, עכשיו. כעת אני מוכנה לזה", כך את כאשר הגעת לשלב בו את מתכננת היריון, בוודאי אם הראשון, כאשר את חשה את ייעודך המיוחד במימוש העתידי של המושג "אימא". אלא שעד לאחר הלידה, עלייך לבצע סידרה של בדיקות לפני הכניסה להריון ולאורך ההיריון, על מנת לוודא את תקינותו ואת בריאותך, כמחזיקת העובר לאורך 9 החודשים.

 

אז, בואו ונעשה קצת סדר. חלק מהבדיקות מבוצעות באופן שיגרתי לכל אישה בהיריון, וחלק, לנשים בקבוצת סיכון כלשהי.

 

בפרק זה נדבר  על ההמלצות שלפני ההיריון

 

חומצה פולית:

ההמלצה היא ליטול 1 כדור של חומצה פולית (Folic Acid) במינון של 400 מיקרוגרם בכל יום החל מכ- 3 חודשים לפני הכניסה להריון  ועד לשבוע 13 בתוך ההיריון. הסיבה היא בכך שלפי מחקרים, הוראה כי זה מקטין את הסיכון להתפתחות מומים פתוחים בעמוד השדרה של העובר. נשים בקבוצת סיכון, כמו למשל, אם היה עובר כזה בעבר או חסר באנזים כמו בהומוציסטאינמיה, תיטולנה בכל יום כדור במינון של 4 מיליגרם ליום (בישראל מינון הכדורים הוא של 5 מיליגרם).

 

ביקור אצל רופא הנשים:

לכך חשיבות רבה. אם זו פניה ראשונה שלך לרופא הנשים המסויים, הרי שעצם קיומה הוא חשוב על מנת שתכירי את הרופא, ושתוכלי לנסות להרגיש אם יש לך "כמיה" איתו, כי זה מה שתזדקקי לו במהלך ההיריון.

במהלך הפגישה, מנוהלת איתך שיחה כדי להבין אם ישנם נושאים מן העבר שלך או של משפחתך אשר יכול להיות להם קשר להריון העתידי. כך למשל, סוכרת, מחלות בלוטת התריס , ניתוחים מסוימים, עישון ועוד. במידה שכן, את מונחית להרגלים חשובים, בדיקות מקדימות, החלפת תרופות, איזון מחלות וכיוצא בזה.

כמו כן, הרופא יזהה אם יש סיכוי  לקשיים בכניסה להריון אצלך או אצל בן זוגך, וינסה, לפחות בחלק מהמקרים, להקדים תרופה למכה, ולפחות לכוון אתכם להגדלת סיכויי ההצלחה להרות.  

 

בדיקה גינקולוגית:

מטרת הבדיקה היא ככל בדיקה גינקולוגית שגרתית, אלא שהפעם החשיבות היא בגילוי מוקדם של בעיות גינקולוגיות שכדאי לטפל בהן לפני ההיריון. למשל, ציסטה בשחלה, כזו שלא כדאי יהיה לנתח אותה במהלך ההיריון.

 

בדיקת משטח צוואר הרחם- PAP:

מטרת ביצוע המשטח של צוואר הרחם- Pap Smear הוא לראות אם יש תאים בצוואר הרחם שהחלו לעבור שינוי כזה שיש לעצור אותו. המטרה היא מניעה של סרטן צוואר הרחם.

בדרך כלל, נמנעים מביצוע בדיקת ה- PAP בהריון ולכן, אני ממליץ מאד לבצעה לפני הכניסה להריון, ויותר מכך, לוודא קבלת תשובה תקינה לפני ההיריון. מאד לא נעים יהיה הצורך בטיפולים בצוואר הרחם במהלך ההיריון עצמו, אשר חלקם מבוצעים בהרדמה עם סיכון לדימום.  

 

בדיקת שדיים:

אם את בקבוצת סיכון או מעל לגיל 30 או בכל מקרה שאת מעוניינת בכך, אני ממליץ לבצע בדיקה קלינית של השדיים על ידי רופא הנשים או רופא כירורג. גם כאן, המטרה היא מניעה של סרטן השד, שהוא שכיח בפני עצמו, וטיפול או ביופסיה במידת הצורך לפני הכניסה להריון. בדיקת השדיים במהלך ההיריון היא קשה יותר בשל הגודש הטבעי והרגישות של האישה בשדיים.

כמו כן, גם במהלך ההנקה קיים קושי אובייקטיבי בבדיקה קלינית של השדיים, ולכן, ההמלצה שלי היא לוודא ביצוע בדיקת שדיים תקינה לפני ההיריון, וגם לקבל הסבר לביצוע בדיקה עצמית בבית.

 

בדיקות דם:

אם את סובלת או חשודה לסבול מבעיה כלשהי, יש מקום לביצוע בדיקות דם לבירור ולאיזון. למשל, בחשד לחסר בויטמינים או מינרלים מסוימים, חסר בברזל, סוכרת או אי סבילות לסוכר- ביצוע בדיקת דם לבירור מצב האיזון ב- 3 חודשים האחרונים.

 

בדיקות גנטיות:

כאן מדובר ברשימה של בדיקות לבירור נשאות גנטית של אחד מבני הזוג. הבדיקות הללו מבוצעות פעם אחת בחיים.

בדיקת טאי זקס היא היחידה הקיימת בסל הבריאות ומבוצעת דרך משרד הבריאות ולא דרך קופת החולים. בדרך כלל נשלח בן הזוג לביצוע בדיקת הדם. אם מסתבר שהוא נשא, תהיי מוזמנת גם את לביצוע בדיקת הנשאות. אם גם את נשאית, יומלץ לך לבצע ניקור מי שפיר כדי לראות אם העובר חולה במחלה.

בנוסף, קיימות בדיקות למחלות נוספות: תסמונת X השביר, ציסטיק פיברוזיס, קנוון, דיסאוטונומיה משפחתית ועוד. חלקם קשורים במוצא בני הזוג וחלקם לא. שכיחות המחלות נמוכה, ואין המלצה גורפת לביצוע כל הבדיקות, ולכן ההחלטה היא בידי בני הזוג. אציין, שהייעוץ הגנטי בנושא זה ניתן ללא תשלום, והתשלום הוא רק עבור בדיקות שהחלטת לבצע.

אין הכרח לבצע את הבדיקות לנשאות גנטית לפני ההיריון, אלא אפשר גם במהלך הטרימסטר הראשון של ההיריון, כי ניקור מי השפיר מבוצע סביב השבוע ה- 18.

 

הפסקת נטילת גלולות:

השאלה השכיחה היא, "האם עלי להפסיק את נטילת הגלולות 3 חודשים לפני ההריון כדי להתנקות?" , אז זהו, שממש לא. אין צורך "להתנקות". את יכולה להיכנס להריון גם אם תפספסי גלולות והמשך ההריון יהיה תקין.

 

שיהיה הריון מוצלח לכולן !