הטרימסטר הראשון של ההריון

 

הרגע לו ייחלת כל חייך הגיע והנה את בהריון. ראית שני פסים במקלון- הוכחה לכך שאת בהריון. החוויה שניתנה רק לנשים. זכרונות שלא נימחקים לעולם.  חלק מהנשים טרם הספיקו לקרוא וללמוד את המצב, ואז מדד הלחץ עולה, וחלק למדו ומעוניינות בקביעת סדר.

חלק מהבדיקות מבוצעות באופן שיגרתי לכל אישה בהיריון, וחלק, לנשים בקבוצת סיכון כלשהי.

בפרק זה נדבר  על ההמלצות לבדיקות במהלך הטרימסטר הראשון של ההיריון

 

חומצה פולית:

ההמלצה היא ליטול 1 כדור של חומצה פולית (Folic Acid) במינון של 400 מיקרוגרם בכל יום החל מכ- 3 חודשים לפני הכניסה להריון  ועד לשבוע 13 בתוך ההיריון. הסיבה היא בכך שלפי מחקרים, הוראה כי זה מקטין את הסיכון להתפתחות מומים פתוחים בעמוד השדרה של העובר. נשים בקבוצת סיכון, כמו למשל, אם היה עובר כזה בעבר או חסר באנזים כמו בהומוציסטאינמיה, תיטולנה בכל יום כדור במינון של 4 מיליגרם ליום (בישראל מינון הכדורים הוא של 5 מיליגרם).

 

ביקור אצל רופא הנשים:

הפניה הראשונה לרופא הנשים עם קבלת בדיקת הריון חיובית בשתן. באולטראסאונד ניתן לראות שק הריון בחלל הרחם לאחר שבוע איחור, ולראות דופק עוברי לאחר איחור של לפחות 2.5 שבועות בווסת. 

בביקור זה, הרופא ייבצע תישאול לגבי הרקע שלך, גורמי סיכון בעלי חשיבות להמשך ההריון, וכן, ייבצע בדיקת אולטראסאונד בגישה נרתיקית.

לבדיקת האולטראסאונד חשיבות רבה. במהלכה מוודאים שההריון בתוך חלל הרחם ולא מחוצה לו (הריון חוץ רחמי). מיקום ההריון בחלל הרחם, גודל העובר, דופק עוברי תקין וקביעת גיל ההריון. אם יש יותר מעובר אחד, מתעדים את מספר הקרומים המבדילים בין העוברים.

 

בדיקות מעבדה:

את תתבקשי לבצע סידרה של בדיקות דם: ספירת דם, גלוקוז בצום, VDRL/TPHA (סיפיליס), CMV, סוג דם וסקר נוגדנים. וכן, בדיקת שתן לכללית ותרבית שתן.

אם את בקבוצת סיכון לבעיות מסויימות תתבקשי לבצע הרחבה של הבדיקות לפי הצורך הרפואי. למשל, בסוכרת תבצעי בדיקת HbA1C, תיפקודי כבד וכליות.

 

בדיקות נוספות:

לאשה עם סוכרת או יתר לחץ דם כרוני, נבקש לבצע בדיקה של קרקעיות העיניים ע"י רופא עיניים.  נבקש מעקב לחץ דם, מעקב סוכר וכך הלאה.

 

שקיפות עורפית באולטרא סאונד

הבדיקה מבוצעת בשבועות 11-13. מטרת הבדיקה היא להעריך את הסיכון ללידת עובר עם תסמונת דאון. הבדיקה מגלה עד 70% ממקרי תסמנות הדאון. אין צורך בביצוע בדיקה זו אם את תבצעי ניקור מי שפיר בכל מקרה.

הבדיקה מאד מומלצת בהריון מרובה עוברים מכיוון שהתבחין המשולש בטרימסטר השני פחות יעיל.

 

בדיקה ביוכימית של טרימסטר ראשון

בדיקה זו מצטרפת לבדיקת השקיפות העורפית, ומבוצעת בצמוד לה. השילוב של הבדיקה הביוכימית ושל השקיפות העורפית באולטרא סאונד מסייעת בגילוי של כ- 85% ממקרי תסמונת הדאון בלידה.

אין בהכרח צורך בביצוע בדיקה זו אם את תבצעי ניקור מי שפיר בכל מקרה.

 

בדיקות גנטיות:

כאן מדובר ברשימה של בדיקות לבירור נשאות גנטית של אחד מבני הזוג. הבדיקות הללו מבוצעות פעם אחת בחיים.

בדיקת טאי זקס היא היחידה הקיימת בסל הבריאות ומבוצעת דרך משרד הבריאות ולא דרך קופת החולים. בדרך כלל נשלח בן הזוג לביצוע בדיקת הדם. אם מסתבר שהוא נשא, תהיי מוזמנת גם את לביצוע בדיקת הנשאות. אם גם את נשאית, יומלץ לך לבצע ניקור מי שפיר כדי לראות אם העובר חולה במחלה.

בנוסף, קיימות בדיקות למחלות נוספות: תסמונת X השביר, ציסטיק פיברוזיס, קנוון, דיסאוטונומיה משפחתית ועוד. חלקם קשורים במוצא בני הזוג וחלקם לא. שכיחות המחלות נמוכה, ואין המלצה גורפת לביצוע כל הבדיקות, ולכן ההחלטה היא בידי בני הזוג. אציין, שהייעוץ הגנטי בנושא זה ניתן ללא תשלום, והתשלום הוא רק עבור בדיקות שהחלטת לבצע.

 

הריון מוצלח לכולן !